Nedir Bu Termostatik Vana Ne İşe Yarar?

Termostatik Vanalar ; Isıtma sistemlerinde özellikle radyatörle ısınma sistemlerinde radyatörlerin otomatik olarak açılıp kapanmasını sağlayan vanalardır. Radyatörlü ısıtma sistemlerinde kullanılması tasarruf yapmaya yardımcı olmak içindir. Kullanılan radyatörlerin odayı gerekli ısıya getirdiğinde kapanması ile ortalama %30' a varan tasarruf sağlamaktadırlar. 

Termostatik Vana Nasıl Çalışır?

Termostatik vana çalışma prensibi suyun sıcaklığına göre uyarlanmıştır. Suyun sıcaklığı istenen değere geldiğinde vana içerisinde mekanik salmastranın veya civanın hareket ederek su akışını kapatması ile görevini yapmış olur. Kalorifer tesisatı içerisinde ısıtıcı kazan veya kombinin gönderdiği sıcak su termostat üzerinde belli sayılarda değer olarak atanmıştır ve bu sayıları ayarlamamız sağlanmıştır. Termostatik vana üzerinde Derece değil de 0,1,2,3,4 ve 5 gibi sayılar görmemizin nedeni oda sıcaklığına göre değil suyun sıcaklığına göre vananızı kontrol etmenizi kolaylaştırmak içindir. Örneğin bu sayılardan 0 (sıfır) vanayı tam olarak kapatırken 5 (beş) en yüksek su derecesinde bile vanayı açık tutar ve radyatörün ısınmasını devam ettirir.

Termostatik Vana Evdeki Bütün Radyatörlere Takılır Mı?

Termostatik vana kullanırken dikkat edilecek en önemli unsur ise tüm radyatörlere termostatik vana takılmasının gerektiği gibi bir düşünce olmasıdır. Ama bu yanlış bir düşüncedir. Kombi gibi yaz ve kış devamlı kullanılan ısıtma kazanları kışın kalorifer sistemini beslerken yazın da kullanım sıcak suyu sağlarlar. Ama sıcak su kullanımında bir bypass yapmaya ihtiyaç duyarlar. Bunun nedeni sıcak su kullanımı bittikten sonra kazanın içinde yüksek sıcaklıkta kalan suyun soğutularak eşanjörün ömrünün uzun kalmasını sağlamaktır. Bu soğutma işlemi ise eşanjörün içerisinde kalan sıcak suyun radyatörlere ara ara gönderilmesi ile yapılır. Eğer tüm radyatörlerde termostatik vana takılı ise tesisat yazın hepsi kapalı kalacağından dolayı tesisatın bloke olmasına ve kombi / kazan pompasının zarar görmesine sebep olabilmektedir. Bunun için önerimiz tesisatınıza bağlı radyatörlerden en az bir tanesine (mümkünse havlupan ya da banyopan'a) termostatik vana değil de normal vana takılmasıdır. Bu sayede ihtiyaç halinde sirkülasyon sağlanarak sistemin bloke olması engellenecektir.

Termostatik Vana Gerçekten Tasarruf Sağlar Mı?

Sonuç olarak Termostatik vana çok tasarruflu bir kullanım sağlarken ısınmada konforu da yaşamanıza olanak sağladığı  için faydalı bir üründür. Ama kullanırken bazı küçük detayları da atlamazsak sistemin verimli çalışmasına yardımcı olabiliriz. En tasarruflu kullanım ise Termostatik vana ve Oda termostatının birlikte kullanılmasıdır. Onu da başka bir yazımızda daha detaylı anlatacağız.

Bol tasarruflu günler dileriz.

 

Termostatik Vana Ne İşe Yarar?